Obžaloba dvou Čechů kvůli boji za ukrajinské separatisty
Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) obžalovalo dva české občany kvůli účasti v bojích na Ukrajině na straně ruských separatistů. Zastupitelství to dnes oznámilo na svém webu. Obžalované viní VSZ z teroristických činů spáchaných v organizované skupině, za což jim hrozí i výjimečný trest.

Obžalovaní bojovali podle žalobců v řadách jednotek separatistů na východě Ukrajiny v letech 2015 až 2019 a 2016 až 2020. Na jednoho z nich podalo VSZ obžalobu u Městského soudu v Praze loni 15. prosince a na druhého 30. prosince.

V Česku již dříve padli za boje v řadách ukrajinských separatistů vysoké tresty.

V úterý pražský městský soud uložil za teroristický útok a účast v teroristické skupině Martinu Sukupovi trest 21 let vězení. Sukup, stíhaný jako uprchlý, se podle soudu aktivně zapojil do bojů proti ukrajinským vládním jednotkám. Například se i chlubil medailemi, které získal za “bojové zásluhy a osvobození Donbasu”. Rozsudek zatím není pravomocný.

Kvůli zapojení do bojů na Ukrajině byl loni odsouzen ke 20 letům vězení Jiří Urbánek, stejný trest dostal Martin Kantor a v červenci Vrchní soud v Praze zpřísnil na 21 let vězení trest Alexeji Fadějevovi. V minulosti byl kvůli tomu obžalován z terorismu také třeba bývalý český voják Erik Eštu, soudy ho však nakonec potrestaly za službu v cizích ozbrojených silách jen podmíněným trestem. Příští týden bude Vrchní soud v Praze řešit případ Lukáše Nováčka, kterého plzeňský krajský soud v září nepravomocně odsoudil za teroristický útok a za účast v organizované zločinecké skupině ke 20 letům ve vězení.

Proruští separatisté vyhlásili v Doněcké a Luhanské oblasti na východě Ukrajiny samozvané státy – Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku. Před konfliktem, který vypukl na jaře 2014, žilo v obou oblastech 6,6 milionu lidí. Ozbrojený konflikt si od té doby vyžádal tisíce mrtvých. Ukrajina a Západ obviňují z vojenské podpory separatistů Rusko, Moskva to popírá.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře