Rychlý souhrn událostí, zpravodajství čr, Zprávy ČR

Přinášíme vám rychlý souhrn událostí ze 7.3.2021

V sobotu v ČR přibylo 9066 nakažených koronavirem. To je více než před týdnem
koronavirus data cisla

Laboratoře v sobotu potvrdily v Česku 9066 nových případů nemoci covid-19. Proti pátku je to o 4000 méně, ale o 1200 více než před týdnem. Sobotní přírůstek nakažených je třetím nejhorším víkendovým výsledkem, dosud nejvyšší počet nakažených byl v sobotu loni 24. října, kdy přibylo 12.473 případů. Počet hospitalizovaných s covidem ale po téměř týdnu klesl pod 8000. V sobotu bylo v nemocnicích 7899 nakažených, nicméně přes 1700 jich zůstává ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Od počátku epidemie loni v březnu se koronavirem prokazatelně nakazilo na 1,32 milionu lidí. Aktuálně se s nákazou potýká přes 168.000 lidí. Počet pacientů s koronavirem, kteří od počátku epidemie zemřeli, se zvýšil na 21.717. (Zdroj: ČTK)

Odpůrci vládních opatření demonstrovali v Praze, policie některé zadržela
demonstrace proti vladnim opatrenim

Stovky odpůrců roušek a dalších vládních protiepidemických opatření dnes demonstrovaly v Praze. Jejich ohlášené akce na Václavském a poté Staroměstském náměstí byly obě záhy rozpuštěny, demonstranti se pak vydali na Petřín a poté zpět na Staroměstské náměstí, kde je policie vyzvala k rozchodu. Následný pokus několika desítek demonstrantů proniknout na Václavské náměstí překazili policejní těžkooděnci, kteří jim zatarasili obousměrně cestu v ulici Na Příkopě a ze zhruba padesátimetrového úseku je postupně propouštěli po prokázání totožnosti.

Do 15:00 policisté podle mluvčího Jana Daňka zajistili 17 lidí kvůli přestupkům. Jedním ze zadržených byl poslanec Lubomír Volný (dříve SPD), který spoluorganizoval první z demonstrací. Potvrdil to na svém facebooku, důvod zadržení nekomentoval. CNN Prima News s odvoláním na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) uvedla, že si Volný opakovaně odmítl nasadit roušku. Přestupky poslanců řeší sněmovní imunitní výbor. (Zdroj: ČTK)

Stát připravuje pro podnikatele souhrnný kompenzační program COVID 21
alena schillerova

Kompenzační program COVID 21, bude postaven na propadu jejich příjmů. Program by měl nahradit všechny současné programy COVID. V diskusním pořadu televize Prima Partie to dnes řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pro podniky, které na pomoc nedosáhnou, pak zvažuje ještě doplňkový záchytný program. Vedle toho by měl dál fungovat také tzv. kompenzační bonus pro firmy a program Antivirus.

V současnosti je řada kompenzačních programů COVID, které jsou rozlišeny podle jednotlivých oborů. Jde například o programy pro restaurace, ubytovací zařízení sport, školy v přírodě a další.

“Uznali jsme, že není možné mít takové množství programů, na které někdo dosáhne, a někdo ne,” uvedla Schillerová. Její ministerstvo se proto dohodlo s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) na vytvoření nového kompenzačního programu COVID 21. (Zdroj: ČTK)

Ministr Blatný nechce ivermektin používat plošně, sám by si ho nikdy nevzal
ivermektin Blatny ANO covid lek

Experimentální lék ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19, není možné používat plošně. Může být spojen s poškozením některých orgánů a je třeba s ním nakládat jako se zatím neschváleným lékem. “Není to lék, který by se měl rozdat všem, určitě ne,” řekl dnes v Otázkách Václava Moravce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl, že sám by si jej nevzal. Varoval také předtím, aby si lidé pořizovali veterinární formu přípravku, která může být pro člověka velmi škodlivá.

“Já bych si ivermektin nezval, pokud ano, budu ho používat podle protokolu jako lék, který je ´off label´. Může být spojen s poškozením jater, ledvin, je třeba ho jako jiné experimentální léky používat opatrně, není možné ho podávat všem,” uvedl ministr. Blatný připomněl nutnost klinických studií při zavádění nových léků, podle něj si tuto nutnost zřejmě neuvědomil ani premiér Andrej Babiš (ANO), když o možném používání ivermektinu mluvil. (Zdroj: ČTK)

Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady
PCR testy firmy urady

Povinnost by mohla začít od přespříštího týdne, klíčové bude fungování testování v následujících dnech. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Testování až 4,3 milionu pracovníků bude podle něj povinné minimálně do konce května, pravděpodobněji však až do letních prázdnin.

Povinné testování alespoň jednou týdně musely tento týden zahájit firmy. Velké nad 250 zaměstnanců měly s testováním začít ve středu, dokončit ho musejí do 12. března. Od pátku měly s testováním začít i střední podniky, které mají od 50 do 249 pracovníků. Od 10. března pak začne povinné testování i pro veřejný sektor, a to pro úřady s 50 a více pracovníky. V současnosti podle ministra je povinné testování přibližně pro tři miliony pracovníků. (Zdroj: ČTK)

Podle premiéra Andreje Babiše nejsou maturity nutné, zaměstnavatelé je nevyžadují
Premier Andrej Babis maturity

Premiér Andrej Babiš (ANO) se domnívá, že nahrazení tradiční maturitní zkoušky úřední formou pomůže středoškolským studentům zvládnout stres a napětí, v jakém se kvůli pandemii nemoci covid-19 nacházejí. Ve svém pořadu Čau lidi dnes zpochybnil potřebnost skládání tradiční maturity. Zaměstnavatelé podle jeho vlastních zkušeností maturitu nekladou na první místo, řekl. S nápadem na úřední maturitu, tedy to, že by letos maturanti na maturitním vysvědčení mohli mít známky podle průměru za celé své studium střední školy, přišel premiér tento týden. Mnozí odborníci s tím nesouhlasí.

Studenti jsou podle jeho názoru současnou obtížnou situací v pandemii stresovaní, mnozí pomáhají jako dobrovolníci, dostávají se do kontaktu s těžce nemocnými i se smrtí. “Proč nejsme lidský, proč to neumíme pochopit, proč tolik trváme na tom, že je to důležité, když v jiných státech to chápou? Takhle se k tomu postavili v Norsku, Irsku, Kanadě,” uvedl. Vysoké školy se při přijímacích zkouškách podle něj samy rozhodnou, zda student má tu či onu formu maturity, podle toho ho zvýhodní, či naopak. (Zdroj: ČTK)

V Praze došlo k dalšímu neoprávněnému očkování
neopravnene ockovani

V Praze byli v sobotu naočkováni vakcínou proti covidu-19 jednotky dobrovolných hasičů z Lysolají a Suchdola, i když podle vládní očkovací strategie zatím nepatří mezi prioritní skupiny. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. Očkování podle serveru hasičům nabídl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), kritizovala jej za to radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). Hlubuček je kromě funkce na magistrátu také starostou Lysolají.

Podle Johnové byla postupem porušena pravidla, přednostně se podle ní mají očkovat senioři. “Zmíněnému postupu nerozumím, pokud to je pravda, pak je to porušení pravidel. Nyní je absolutně nezbytné očkovat výhradně nejohroženější skupiny obyvatel,” uvedla. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce podle serveru věc nechat prověřit. (Zdroj: ČTK)

 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře