Snížení závislosti na ruském plynu a ropě bude prioritou
Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) dnes jednal se zvláštním zmocněncem ministerstva zahraničí pro otázky energetické bezpečnosti Václavem Bartuškou. Snížení závislosti na ruském plynu a ropě bude podle Beka prioritou českého předsednictví v Radě Evropské unie, které nastane v druhé polovině roku.

“Vláda se v reakci na ruskou invazi musí opřít o odbornou expertizu. Oslabení závislosti na ruském plynu a ropě bude prioritou českého předsednictví v Radě EU,” uvedl na twitteru Bek.

Bartuška dnes v rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že Česko je schopné pokrýt výpadky ropy i plynu z Ruska. Problém by podle něj neměl být ani s jaderným palivem, doporučil nicméně být připraven i na černé scénáře. Dopady ruské invaze na Ukrajinu totiž budou zřejmé v příštích dnech a týdnech.

Do Česka podle zmocněnce může proudit nejen ruský plyn, ale i jiného původu, a to z Rotterdamu. “Otázkou samozřejmě je, jak moc plynu by zmizelo z evropského trhu a jakým způsobem by byl v rámci Evropy přepravován. Protože výpadek v řádku miliard kubíků by samozřejmě bylo obtížné zvládnout i napříč evropským kontinentem,” řekl webu.

Zdroj: ČTK

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře