Vláda schválí další dodávku zbraní a vojenské techniky pro Ukrajinu
Vláda na dnešním mimořádném jednání schválí další dodávku zbraní a vojenské techniky pro Ukrajinu. V pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Přeprava materiálu by se měla uskutečnit už dnes odpoledne, poznamenal. Vláda se sejde na mimořádném jednání dnes ve 12:30.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle Fialy požádal o konkrétní zbraně a zbraňové komplexy a vojenskou techniku. “Udělal jsem všechny nezbytné kroky, abych zjistil, jestli jsme zbraně schopni poskytnout. Zjistil jsem, že ano,” řekl premiér. O vzájemné debatě informovali Fiala i Zelenskyj v sobotu večer.

Česko dnes už odeslalo zbraně na pomoc Ukrajině. Vlak s pomocí dnes ráno překročil česko-polské hranice, uvedla na twitteru armáda. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu řekla, že Česko daruje Ukrajině 30.000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů. Dnes by tedy měl kabinet schválit další pomoc.

Přepravu již schváleného darovaného materiálu v hodnotě asi 188 milionů korun zajišťuje Česká republika. Postará se i o přepravu munice, kterou vláda Ukrajině darovala už v lednu a zatím zůstávala na českém území.

Nabídku zbraní předložilo i ministerstvo vnitra, hlásí se i městské policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v sobotu uvedl, že kvůli složité byrokracii s vyskladněním a odepsáním zbraní nestihne jeho ministerstvo armádní zásilku. K pomoci se ale připojí v dalších dnech, naznačil.

Ministerstvo průmyslu a obchodu v sobotu připravilo nákup i přepravu stovek tun pohonných hmot, které Česko daruje Ukrajině. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Mluvčí rezortu Vojtěch Srnka následně na dotaz ČTK sdělil, že ministerstvo zatím nebude z důvodu opatrnosti zveřejňovat bližší detaily.

Zdroj: ČTK, foto: ArmyWeb

,
 Upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Vložená zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře